Znamenitosti

Gradska biblioteka

Prethodnica biblioteke u Cazinu bila je čitaonica koja je osnovana 1931. godine pod nazivom Jugoslovenska čitaonica. Ona je bila smještena u zgradi bivše Narodne osnovne škole. Podružnice čitaonice su iste godine otvorene  u Stijeni i Tržačkim Raštelima. U izvještaju godišnje skupštine Jugoslavenske čitaonice iz 1939. godine saznajemo da je čitaonica zaposlila knjižničara i da je imala 500 knjiga.

Poslije Drugog svjetskog rata rata Narodna biblioteka osnovana je 1949. godine (drugi  podaci govore da je počela s radom 1952. godine, što mi koristimo kao zvanični statistički podatak).

U knjizi dr. Ljubinke Bašović navodi se da je biblioteka 1957. godine imala svega 957 knjiga na 32.624 stanovnika. Biblioteka je godinama radila u sastavu Narodnog univerziteta “Teufik Fiko Ćoralić”. Tih godina se pokušalo putem” knjigonoša “iz sela, koji su nosili knjige na teren, potaknuti stanovništvo na čitanje. U toku 1968. godine biblioteka je imala 4.935 knjiga na 45.410 stanovnika, a 1973. godine imala je 6.232 knjiga.

Statistički podaci za  2003. godinu govore da je biblioteka imala 13.526 knjiga i 704 čitaoca.

U 2021. godini upisan je 871 čitalac, a pročitano je 8.410 knjiga.

Podjelom JU „Centar za informisanje i kulturu“ na dvije nove ustanove 2001. godine (RTV Cazin i Dom kulture), biblioteka je pripala ustanovi kulture koja je nosila naziv Dom kulure, a kasnije i Kulturni centar. Danas ova biblioteka djeluje u sastavu JU „Centar za kulturu i turizam“ i nalazi se u prostorijama obnovljene zgrade Gimnazije u centru grada Cazina.

Gradska blioteka ima 23.770 knjiga u svom fondu, a zavičajna zbirka broji 420 jedinica.

Načini na koji biblioteka obnavlja knjižni fond jesu kupovina novih knjiga, pokloni, donacije i razmjena bibliotečke građe.

Gradska biblioteka Cazin, osim izdavanja knjiga vrši usluge pomoći prilikom istraživanja, pisanja doktorskih, magistarskih i diplomskih radova, organizira promocije knjiga, književne dane i večeri, radi na obilježavanju dznačajnih datuma u svijetu knjige, vrši izbor najboljih čitalaca u nekoliko kategorija, vodi brigu o zavičajnoj zbirci, radi na digitaizaciji knjižne građe, educira školske bibliotekare i radi na promociji važnosti čitanja i čuvanja pisane riječi.

Podijeli: