Historija

Stari gradovi i kule

Stari grad Pećigrad

Stari grad Pećigrad je srednjovjekovna i osmanska utvrda koja se nalazi na putu Cazin-Velika Kladuša. Grad je imao turbulentnu historiju, mijenjajući vlasnike od Šubića Peranskih do osmanskih gospodara. Ime "Peći Mihajla Turka" vuče korijene od Mihajla Turka, kastelana koji je vladar grada bio u 16. stoljeću. Nakon osmanske invazije 1577. godine, Pećigrad je postao važno vojno uporište koje je služilo za očuvanje Bosne. Grad je napušten oko 1850. godine, ali krajišnici su u Pećigradu pružili posljednji otpor austrougarskoj okupaciji BiH 1878. godine. Od srednjovjekovnog grada vidljivi su ostaci kule i nešto zidova. Bolje je sačuvan osmanski dio grada nepravilnog oblika sa četiri tabije. U utvrđenju se nalazi džamija, malo groblje i nekoliko stambenih zgrada.

Stari grad Mutnik

Stari grad Mutnik, također poznat kao Mutnica, nalazi se na brežuljku iznad male rijeke Mutnice, zapadno od Cazina. Grad je kroz historiju često mijenjao gospodare, počevši s knezovima Kurjakovićima u 14. stoljeću. Nakon njih, Mutnik je bio u vlasništvu kraljeva te kasnije prešao u ruke Ivana Karlovića i knezova Zrinskih. Knezovi Zrinski predstavljaju posljednje kršćanske gospodare grada Mutnika. Osmanska vojska osvojila je Mutnik 1577. godine, nakon čega je postao dio Bihaćke kapetanije. U Bečkom ratu (1683.-1699.) grad je teško stradao, bio spaljen i kasnije obnovljen, ali je 1834. godine bio u ruševnom stanju te napušten prije 1838. godine. Arhitektonski, Mutnik se uklapa u stil ostalih utvrđenja u Pounju, s pravilnim geometrijskim oblicima i karakterističnim kružnim branič-kulama.

Stari grad Tržac

Stari grad Tržac, smješten na visokoj stijeni iznad ušća Mutnice u Koranu, bio je srednjovjekovni i osmanski grad. Prvotno je pripadao županiji Drežnik, a županijom je tada upravljala plemićka porodica Babonić. Županiju Drežnik je ugarski kralj Karlo Robert poklonio knezovima Frankopanima 1323. godine čime je Tržac postao posjed knezova Frankopana po kojem je jedna grana ovog roda prozvana Frankopani Tržački. Grad je često mijenjao vlast, uključujući osmansku vladavinu.. Tokom osmanske ere, Tržac je bio ključno vojno uporište u Bihaćkoj kapetaniji, a posebno je stradao u Bečkom ratu 1685. godine. Grad je nakon dugog razdoblja opustošenja i porušenosti konačno napušten sredinom 19. stoljeća. Utvrđenje Tršca je opisano kao prostrana građevina sa kružnom branič-kulom, kaštelom i bedemima koji su gradili u različitim periodima, vjerojatno pod utjecajem gotičke arhitekture.

Stari grad Šturlić

Stari grad Šturlić izgrađen je na dominantnom brijegu na desnoj obali Korane, udaljen 11 km od Tršca, a 27 km od Cazina. Prvotni gospodari bili su plemići Šturlići, a grad je često bio meta osmanskih napada tokom 16. stoljeća. Prema izvještaju generala Ivana Lenkovića iz 1563. godine, u Šturliću je tada bilo deset vojnika, s planovima za dodatnih dvadeset kako bi se ojačala odbrana od Osmanlija. Ferhad-beg Sokolović je 1577. godine osvojio utvrdu i tu smjestio svoju posadu, što je označilo početak dugog perioda promjene vlasnika između Osmanlija i Habsburgovaca. Tokom osmanske vladavine, Šturlić je bio dio Ostrožačke kapetanije, a sačuvane informacije iz 19. stoljeća navode da je grad imao svog dizdara i da je posada primala plaću od džizije. Grad je opjevan u narodnim pjesmama kao simbol lokalne kulturne baštine. Danas su ostaci zidina grada Šturlića skromni, s nepravilnim četverokutnim oblikom i dvije kule od kojih je jedna totalno uništena. U sklopu utvrde se nalazi i džamija koja je i danas aktivna.

Stari grad Gračanica

Kula Gračanica, kasnosrednjovjekovni fortifikacijski objekt u naselju Čajići, sagrađena je radi odbrane od osmanskih napada u 16. stoljeću. Smještena na brežuljku, građena je od liskovačkog kamena, danas je u ruševnom stanju visine oko 10 metara s vidljivim otvorima za puškarnice. Lokalne legende spominju podzemne tunele koji je povezuju s Pećigradom. Arheološka istraživanja 1979. godine otkrila su ostatke srednjovjekovne crkve i antičkog nadgrobnog spomenika, potvrđujući dugu historiju naseljenosti ovog područja.

Podijeli: